Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Beata Mazurek pyta KE o zwolnienie z podatku VAT za paliwo przewożone w zbiornikach lokomotyw

11 listopada 2020 r.
Udostępnij

Eurodeputowana PiS Beata Mazurek skierowała dziś pytanie do Komisji Europejskiej nt. zwolnienia z podatku VAT za paliwo przewożone w zbiornikach lokomotyw, dla przewoźników kolejowych świadczących przewozy w relacji z państwami spoza UE.

"W związku z Europejskim Zielonym Ładem, unijna polityka zakłada promowanie funkcjonalnych ekonomicznie i energetycznie gałęzi transportu, a transport kolejowy powinien stanowić jej kluczowy obszar, m.in. ze względu na swoją efektywność w porównaniu do np. transportu drogowego, niski ślad węglowy i poprawę bezpieczeństwa drogowego" – czytamy w interpelacji. Jak tłumaczy Beata Mazurek, funkcjonujące przepisy nakładają na przewoźników kolejowych, świadczących przewozy w relacji z krajami trzecimi, obowiązek zapłaty podatków za paliwo przewożone w zbiornikach lokomotyw, niezbędne do funkcjonowania składów kolejowych. "Opłaty ujemnie wpływają na opłacalność przewozów kolejowych poza zewnętrzną granicę UE i prowadzą do likwidacji wielu połączeń m.in. z Chełma na Ukrainę" – zauważyła polska eurodeputowana.

W związku z tym, europosłanka PiS chce wiedzieć, czy Komisja Europejska zamierza przeprowadzić analizy możliwości zmiany przepisów prawa UE w celu uzyskania zwolnienia od podatku VAT od importu paliwa znajdującego się w standardowych zbiornikach paliwa w taki sposób, aby również lokomotywy oraz wagony z agregatem prądotwórczym zostały objęte takim zwolnieniem i czy KE uznaje takie rozwiązanie za zasadne?

Z twittera