Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Beata Mazurek pyta KE o stanowisko ws. łamania praworządności we Francji i Hiszpanii

15 października 2020 r.
Udostępnij

Eurodeputowana PiS Beata Mazurek skierowała dziś interpelację do Komisji Europejskiej ws. doniesień o naruszeniu zasad praworządności we Francji i Hiszpanii.

„Docierają do nas niepokojące informacje z Hiszpanii, gdzie rząd, do czego ma prawo, zmienia zasady wyboru tamtejszej Krajowej Rady Sądownictwa, która w dalszym ciągu będzie wybierana przez parlament, ale nie, jak to było dotychczas 3/5 większości głosów, a większością 50% + 1 oraz niepokojące doniesienia z Francji, gdzie francuscy sędziowie w piśmie do Komisji Europejskiej wskazują na rzekome „łamanie praworządności” i „niezależności francuskich sądów” przez władzę i wprowadzane przez nią reformy” - czytamy w zapytaniu.

W świetle powyższego oraz odnosząc się do ciągłych oskarżeń wobec Polski za łamanie zasad tzw. praworządności, a także mając na uwadze równe traktowanie państw wspólnoty i dobro wszystkich obywateli, Beata Mazurek zwróciła się do KE z pytaniem: „czy w obliczu niesłusznych ataków na Polskę Komisja zamierza podjąć analogiczne działania wobec Francji i Hiszpanii?”. Ponadto eurodeputowana chce wiedzieć, czy Komisja zamierza wszcząć art. 7 przeciwko ww. państwom oraz czy w związku z wydarzeniami w Hiszpanii i we Francji, które rzekomo godzą w podstawowe wartości europejskie, Komisja ma w planie uzależnienie wypłaty funduszy od przestrzegania praworządności w tych krajach.

Z twittera