Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Beata Mazurek prezentuje opinię nt. regionów najbardziej oddalonych

29 listopada 2022 r.
Udostępnij

Dziś podczas posiedzenia komisji Transportu i Turystyki PE (TRAN) eurodeputowana PiS Beata Mazurek przedstawiła opinię swojego autorstwa dotyczącą nowego komunikatu Komisji Europejskiej w sprawie regionów najbardziej oddalonych.

 

Beata Mazurek podkreśliła znaczenie nowych regulacji dla rozwoju potencjału gospodarczego regionów najbardziej oddalonych, a przede wszystkim rozwoju takich sektorów jak mobilność, transport, kultura, i turystyka. Przypomniała, że regiony najbardziej oddalone w dużym stopniu uzależnione są od transportu, zwłaszcza od połączeń lotniczych i morskich, które są niezbędne, aby umożliwić ludziom dostęp do kształcenia, szkolenia i miejsc pracy, a także dla biznesu, handlu i turystyki. Autorka opinii podkreśliła także, że turystyka jest sektorem, który stanowi znaczącą część gospodarki regionów najbardziej oddalonych, a został mocno dotknięty kryzysem COVID-19.

„Uznając, że regiony najbardziej oddalone stanowią integralną część UE, należy zapewnić im dostęp do unijnych instrumentów finansowych i programów wspierających ich rozwój gospodarczy” - uważa Mazurek. W związku z tym eurodeputowana PiS zwróciła się do Komisji Rozwoju Regionalnego (REGI), jako do komisji odpowiedzialnej, o uwzględnienie w końcowym tekście projektu rezolucji kilku kwestii.

 

Zdaniem eurodeputowanej, biorąc pod uwagę zależność regionów najbardziej oddalonych od połączeń lotniczych, loty z tych regionów do ich państw członkowskich powinny być przede wszystkim zwolnione z systemu ETS do 2030 r. Ponadto eurodeputowana zachęca Komisję do ułatwienia korzystania z narzędzi UE poświęconych łączności i mobilności oraz wzywa państwa członkowskie do wykorzystania tych możliwości finansowania w celu zapewnienia łączności ze wszystkimi regionami europejskimi do 2050 r. Dodatkowo zachęca ona Komisję do wspierania inwestycji w turystykę, do zapewnienia środków finansowych UE na jej odbudowę i zrównoważony rozwój oraz do dostarczania sektorowi informacji o możliwościach finansowania. I wreszcie, autorka opinii wzywa państwa członkowskie do uwolnienia potencjału regionów najbardziej oddalonych poprzez odpowiednie inwestycje i reformy, poprzez wspieranie zielonej i cyfrowej transformacji.

 

„Liczę, że współpraca nad tym dokumentem przyczyni się do znalezienia dobrych rozwiązań i regiony te dostaną szansę na rozwój sektorów, takich jak mobilność, transport, kultura, i turystyka” - podsumowała sprawozdawczyni.

Z twittera