Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Beata Mazurek apeluje do KE o ochronę europejskich pasażerów i ich rodzin

22 maja 2023 r.
Udostępnij

Beata Mazurek, eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości, złożyła dziś interpelację do KE w sprawie ochrony praw europejskich pasażerów podróżujących samolotami i ich rodzin.

 

Jak czytamy w piśmie: "Tylko w tym roku strajki francuskich kontrolerów lotów doprowadziły do opóźnienia lub odwołania lotów ponad 1 mln pasażerów linii lotniczych. Chociaż to francuskie ATC (Air Traffic Control) strajkuje, to większość pasażerów, których loty zostały zakłócone, nie leci do/z Francji, ale przelatuje nad francuską przestrzenią powietrzną w drodze do miejsca docelowego. Francuskie prawodawstwo niesprawiedliwie chroni loty krajowe, co w konsekwencji prowadzi do tego, że loty francuskie są chronione, ale loty niefrancuskie zostają odwołane. Obecnie nie ma unijnej regulacji, która w jakikolwiek sposób ochrania loty nad francuską przestrzenią powietrzną podczas trwających strajków".

 

W związku z powyższym Beata Mazurek dopytuje, czy i kiedy Komisja Europejska planuje podjęcie działań mających na celu ochrony europejskich pasażerów wraz z ich rodzinami. Eurodeputowana chce także wiedzieć, czy Komisja Europejska rozważa umożliwienie innym europejskim kontrolerom lotów na zarządzanie lotami nad francuską przestrzenią powietrzną podczas strajków francuskich kontrolerów.

Z twittera