Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Beata Kempa pyta prezydencję szwedzką o bezpieczeństwo żywnościowe

25 stycznia 2023 r.
Udostępnij

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Rozwoju PE (DEVE) miała miejsce wymiana poglądów z Johanem Forsselem, ministrem pomocy rozwojowej i handlu zagranicznego na temat priorytetów prezydencji szwedzkiej. W debacie wypowiedziała się eurodeputowana EKR Beata Kempa

 

Beata Kempa podziękowała ministrowi Forsselowi za bardzo konkretne przesłania prezydencji szwedzkiej w najważniejszych obszarach. Eurodeputowana odniosła się do przedstawionych przez niektórych debatujących zarzutów na temat korupcji na Ukrainie. „Korupcja dotyka nie tylko Ukrainy, ale także instytucji europejskich, przy czym należy zwrócić uwagę, że prezydent Zełeński jest doskonałym partnerem dla UE, bo w ostatnim czasie wypalał korupcję żelazem i odwoływał tych, którzy w jakikolwiek sposób się sprzeniewierzyli obowiązującym zasadom, szczególnie w formie korupcji” - powiedziała.

 

Eurodeputowana wyraziła zadowolenia z deklaracji kontynuowania kwestii pomocy Ukrainie przez prezydencję szwedzką. „To niezwykle ważne, musimy pomóc temu narodowi przetrwać tę brutalną napaść” - mówiła.

 

Jak zauważyła polska polityk, przed Unią stoją ogromne wyzwania związane z bezpieczeństwem żywnościowym. „Jeszcze przed wojną sytuacja dotycząca bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie ulegała stopniowemu pogorszeniu, a obecnie w wielu regionach ta sytuacja jest dramatyczna” - zauważyła Kempa i dodała, że UE posiada odpowiednie narzędzia rozwiązania na rzecz poprawy bezpieczeństwa żywnościowego w krajach rozwijających się. „Jaką strategię przyjmiecie państwo podczas prezydencji aby zapewnić spójne i skuteczne wdrażanie tych instrumentów, które mamy?” - pytała europosłanka.

 

„Wszyscy wiemy, że wojna i rosyjska agresja miały kluczowe znaczenie dla dystrybucji żywności. Rosja korzysta z żywności jako broni. Mamy jednak inicjatywy europejskie poświęcone zbożom, dostrzegamy stopniowe zmiany na lepsze” - mówił Johan Forssel. Minister stwierdził że podstawowy problem polega na tym, że Rosja atakuje cele cywilne, co będzie miało ogromne konsekwencje jeśli chodzi o dostępność żywności na świecie. „Do pewnego stopnia możemy złagodzić ten problem, ale nie pozbędziemy się go całkowicie” - powiedział.

Z twittera