Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Beata Kempa na temat walki z praniem pieniędzy

8 października 2020 r.
Udostępnij

Podczas dzisiejszego, ostatniego dnia sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli miała miejsce dyskusja na temat walki z praniem pieniędzy w związku z ujawnieniem informacji przez FinCEN. Głos w dyskusji zabrała europosłanka EKR Beata Kempa.

Beata Kempa stwierdziła, że mimo iż Polska jest bardzo często łajana za rzekome nieprzestrzeganie praworządności, to właśnie tu bardzo skutecznie walczy się z przestępczością. „Walczy się z przestępcami w białych kołnierzykach, szczególnie z tymi, którzy w sposób bezczelny wykorzystują klientów banków, a także z praniem brudnych pieniędzy" – mówiła. Eurodeputowana powiedziała, że konieczne jest wprowadzenie skutecznych działań. "Potężni bankierzy, mocno usytuowani u szczytów władzy, którzy posiadają rozległe międzynarodowe koneksje i pracujący dla największych banków, tak wygląda afera" – podkreśliła Kempa i dodała, że trzeba z nią walczyć i bezwzględnie wprowadzać twardą ręką przepisy, które ukrócą ten proceder.

FinCEN Files to publikacje na skutek wielkiego śledztwa dziennikarskiego. Międzynarodowemu zespołowi dziennikarzy śledczych zostały ujawnione tajne dokumenty, w których wskazano na ponad 2100 zgłoszeń z podejrzeniami prania brudnych pieniędzy w latach 2000-2017. Łączna suma transakcji opiewa na kwotę dwóch bilionów dolarów.

Z twittera