Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Anna Zalewska pyta KE o przymusową relokację nielegalnych imigrantów w UE

11 lipca 2023 r.
Udostępnij

Eurodeputowana PiS Anna Zalewska wystosowała dziś pytanie do KE dotyczące przymusowej relokacji nielegalnych imigrantów w UE.

 

Zalewska przytoczyła dwie sprzeczne wypowiedzi, których udzieliła w ostatnich dniach Komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylva Johansson: "We wnioskach nie ma obowiązkowej relokacji, a biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce przebywa ponad milion uchodźców z Ukrainy - jest wysoce prawdopodobne, że zgodnie z negocjowanymi przepisami, Polska sama kwalifikowałaby się do solidarności ze strony innych państw członkowskich” [4 lipca 2023 r. dla polskiej telewizji TVN] oraz „Solidarność jest obowiązkowa. Komisja ma narzędzia prawne, by zapewnić egzekwowanie nowego prawa migracyjnego. Te państwa, które nie zdecydują się na relokację, będą zobligowane do pewnych działań, np. do płacenia”. [Lampedusa, 5 lipca 2023]

W związku z tym eurodeputowana PiS pyta, jakie jest ostateczne stanowisko KE w tej kwestii i na jakiej podstawie prawnej oparte są w wypowiedzi komisarz Johansson, skoro projekt Rozporządzenia w tej kwestii przyznaje prawo decyzji o wyłączeniu państwa z obowiązkowej relokacji Radzie. "Nie może tego zrobić ani Komisarz, ani Komisja Europejska" – podkreśliła Anna Zalewska.

Z twittera