Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Anna Zalewska na temat ograniczenia emisji metanu

21 października 2021 r.
Udostępnij

Dziś w Strasburgu podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego europosłowie przyjęli sprawozdanie dotyczące opublikowanej przez Komisję Europejską 14 października 2020 r. strategii UE na rzecz ograniczenia emisji metanu związanych z działalnością człowieka. Określono w niej działania międzynarodowe i międzysektorowe, a także konkretne działania w najważniejszych sektorach, takich jak energetyka, rolnictwo i sektor odpadów, które generują odpowiednio 53 proc., 19 proc. i 26 proc. emisji metanu w UE. Głos w dyskusji na ten temat zabrała kontrsprawozdawczyni z ramienia grupy EKR, eurodeputowana PiS Anna Zalewska.

Anna Zalewska stwierdziła, że w sprawozdaniu zawartych jest wiele wartościowych pomysłów i rozwiązań, ale niestety jest też kilka, które budzą poważne wątpliwości, a o których warto wspomnieć.

"Po pierwsze brakuje dokładnych analiz i rozwiązań, a przede wszystkim informacji o tym, ile już zrobiły przedsiębiorstwa w Unii Europejskiej, w celu zmniejszenia emisji metanu" – zauważyła eurodeputowana przypominając, że takie działania są prowadzone od wielu lat. 

Ponadto, zdaniem polskiej polityk wątpliwości budzi propozycja aktu prawnego z wiążącymi celami. Zalewska wyjaśniła, że takie rozwiązania już są. "Przecież właśnie zaczęliśmy pracę nad pakietem "Fit for 55" i rozwiązania dotyczące metanu już w kilku dokumentach istnieją. Naprawdę zbędna jest ta biurokracja" – uważa Zalewska.  

Po trzecie, jak zaznaczyła eurodeputowana, nie można wprowadzać kolejnych aktów, które są tylko pomysłem, bez przewidzianych źródeł finansowania.

I wreszcie, w opinii posłanki do PE, nie uda się tego zrealizować bez rozwiązań globalnych.

Z twittera