Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Anna Zalewska interweniuje ws. trudnej sytuacji sektora drobiarskiego

26 maja 2023 r.
Udostępnij

Eurodeputowana PiS Anna Zalewska wystosowała dziś interpelację do Komisji Europejskiej ws. trudnej sytuacji sektora drobiarskiego wynikająca z importu mięsa drobiowego i jaj z Ukrainy.

 

"Od momentu liberalizacji handlu z Ukrainą jesteśmy świadkami gwałtownego napływu do Unii Europejskiej taniego ukraińskiego mięsa drobiowego. W 2022 r. import z Ukrainy wyniósł 166 tys. ton wobec 102 tys. ton w 2021 r. To wzrost o 61 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Aktualnie jesteśmy świadkami procesu wypierania polskiego drobiu z sieci handlowych w wielu krajach Unii Europejskiej. Długoterminowe kontrakty zawierane na 6-12 miesięcy z unijnymi dostawcami mogą nie zostać przedłużone. Warto podkreślić, że również brak szczegółowego nadzoru nad importowanym mięsem drobiowym stanowi zagrożenie zarówno dla unijnych producentów, jak i konsumentów" – czytamy w piśmie.

 

W związku z powyższym eurodeputowana PiS pyta, czy Komisja rozważa przywrócenie kontyngentów taryfowych na przywóz z Ukrainy mięsa drobiowego oraz wzmocnienie kontroli na wszystkich granicach UE. Ponadto Zalewska chce wiedzieć, czy Komisja zagwarantuje równe zasady konkurencji i dopuszczenie na unijny rynek tylko produktów spełniających szereg wymagających i kosztownych, ale niezbędnych dla zachowania jakości i bezpieczeństwa żywności, unijnych norm z zakresu zdrowia i dobrostanu zwierząt, ochrony środowiska oraz stosowania antybiotyków.

Z twittera