Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Anna Fotyga o wynikach szczytu UE-USA

9 listopada 2023 r.
Udostępnij

Dziś w Brukseli podczas mini-sesji plenarnej europarlamentu odbyła się debata dotycząca wyników szczytu UE-USA, który miał miejsce 20 października br. w Waszyngtonie. W dyskusji głos zabrała eurodeputowana PiS Anna Fotyga.

 

Była minister spraw zagranicznych podkreśliła wagę i zakres partnerstwa Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi. „Konieczne jest dostosowanie unijnej polityki zagranicznej do aktualnych wyzwań i zagrożeń” - apelowała eurodeputowana.

Polska polityk zwróciła szczególną uwagę na wojnę toczoną przez Federację Rosyjską na Ukrainie i podkreśliła konieczność skupienia na niej nie tylko europejskiej, ale i światowej uwagi, pomimo wszystkich innych wyzwań, z którymi się trzeba mierzyć.

Anna Fotyga odnosząc się do kryzysów wywołanych przez rosyjską agresję stwierdziła, że wolny świat potrzebuje utworzenia pewnego rodzaju „rolniczego Ramstein”, szerokiej współpracy wolnego świata, która pomoże Ukrainie finansować wojnę i obronę kraju. „Potrzebujemy znacznie szerszego, wykraczającego poza Unię podejścia, gdyż nie wystarczy aby wstrząsy na rynkach rolnych, zaabsorbowała sama Unia Europejska, a zwłaszcza pojedyncze państwa sąsiadujące z Ukrainą. Potrzebujemy znacznie szerszego podejścia i wsparcia” - wzywała eurodeputowana.

Zdaniem Anny Fotygi, jednym z elementów wsparcia i reform w kontekście przyszłej integracji Ukrainy z Unią powinna być deoligarhizacja ukraińskiego rolnictwa, a ze strony międzynarodowych partnerów, wykluczenie spekulacji ukraińskimi produktami na światowych rynkach.

Z twittera