Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Anna Fotyga nt. perspektyw pokoju pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem

13 czerwca 2023 r.
Udostępnij

Dziś w Strasburgu, podczas sesji plenarnej europarlamentu, miała miejsce debata z udziałem wiceprzewodniczącego Komisji i wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josepa Borrella nt. stosunków między Armenią a Azerbejdżanem oraz sytuacji w Górskim Karabachu i w korytarzu laczyńskim. Głos w dyskusji zabrała eurodeputowana PiS Anna Fotyga.

Anna Fotyga zauważyła, że wszystkim etapom wojny armeńsko-azebejdżańskiej towarzyszyła bezprecedensowa wojna informacyjna angażująca nie tylko obie strony konfliktu, lecz także strony trzecie. Jak dodała, podobna akcja dezinformacyjna towarzyszy niestety także trwającym negocjacjom pokojowym między tymi krajami. Odnosząc się do zaangażowania społeczności międzynarodowej, w tym UE, we wspieranie i wzmacnianie niezwykle ważnego procesu pokojowego, Anna Fotyga pytała szefa unijnej dyplomacji, czy zdaje sobie sprawę z zaangażowania Federacji Rosyjskiej w próbę podważenia tego procesu.

Eurodeputowana PiS stwierdziła także, że ilekroć Rosja przechodzi trudny etap wojny z Ukrainą, tak jak w przypadku niedawnego wysadzenia tamy na Dnieprze, próbuje w pozytywny sposób przedstawić swoją rolę w procesie pokojowym na Kaukazie. "Czy to zaangażowanie w proces pokojowy nie jest Rosji po prostu potrzebny do utrzymania pewnego wpływu w regionie?" – pytała Borrella była szefowa polskiej dyplomacji.

 

Josep Borell przypomniał, że sytuacja geopolityczna w regionie Kaukazu Południowego jest bardzo skomplikowana od wieków. Podkreślił, że - w przeciwieństwie do innych aktorów - UE nie ma ukrytych planów ani ukrytych interesów. "Wszystkich nas motywuje zapewnienie trwałego pokoju i stabilności w regionie" – zaznaczył. 

 

Z twittera