Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Anna Fotyga interweniuje ws. rosyjskiego szantażu zbożowego

7 września 2023 r.
Udostępnij

Eurodeputowana PiS Anna Fotyga wystosowała dziś pytanie priorytetowe do Komisji Europejskiej dotyczące rosyjskiego szantażu zbożowego.

 

"Z danych Światowego Programu Żywnościowego wynika, iż ukraińskie produkty zbożowe karmią 400 mln ludzi na całym świecie, głównie w Afryce i na Bliskim Wschodzie, regionach najbardziej zagrożonych głodem. Rosja poprzez blokadę morską Ukrainy oraz ataki na infrastrukturę portową nie tylko chce osłabić potencjał gospodarczy Ukrainy, ale także przejąć rynki i osiągnąć wyższe zyski ze sprzedaży własnych produktów zbożowych. Celowo wywołując niedobór żywności, a tym samym zwiększając migrację do Europy, Rosja chce uczynić siebie obiektem zabiegów dyplomatycznych i niezbędnym elementem rozwiązania problemów stworzonych przez własną agresję. Kreml destabilizując rynek zbożowy w Unii Europejskiej, wywołuje niezadowolenie społeczne, które skutkuje spadkiem poparcia dla Ukrainy" – czytamy w interpelacji.

 

W związku z powyższym Anna Fotyga pyta, czy Federacja Rosyjska powinna być przez Unię uwzględniania jako partner do  rozwiązania problemu, który sama wykreowała. Według eurodeputowanej, zamiast negocjować z agresorem tzw. nową umowę zbożową i ulegać szantażowi państwa terrorystycznego, UE - z przyczyn humanitarnych związanych z zagrożeniem głodem - powinna zabiegać o utworzenie misji morskiej z zadaniem konwojów eskortujących ukraińskie zboże na Morzu Czarnym. Wreszcie, zauważając, że niektóre państwa UE borykają się z  niedoborami zboża i importują je z odległych państw, Anna Fotyga zastanawia się, czy UE nie powinna wesprzeć działań Polski i państw regionu i stworzyć koalicję w stylu rolniczego Rammstein, która przyczyniłaby się do rozwiązania problemu. Eurodeputowana pyta również, czy tymczasowe umożliwienie importu do UE zboża ze śladami herbicydów z rynków Ameryki Łacińskiej nie pogarsza dodatkowo sytuacji unijnych rolników.

Z twittera