Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Andżelika Możdżanowska pyta komisarza Gentiloniego o pakiet VAT w epoce cyfrowej

28 czerwca 2023 r.
Udostępnij

Dziś w Parlamencie Europejskim w Brukseli podczas posiedzenia Komisji Ekonomicznej i Monetarnej (ECON) odbył się zorganizowany dialog na temat systemu podatkowego z udziałem komisarza do spraw gospodarki Paola Gentiloniego. W dyskusji udział wzięła europosłanka PiS Andżelika Możdżanowska.

 

Andżelika Możdżanowska w swojej wypowiedzi skupiła się na pakiecie VAT w epoce cyfrowej i wskazała, że na etapie prac w Komisji, projektowane regulacje nie zostały w dostatecznym stopniu skonsultowane z państwami członkowskimi oraz przedstawicielami firm, zwłaszcza z sektora MŚP. Eurodeputowana przekazała, że z punktu widzenia państw członkowskich problematyczny jest wymóg, że e-faktury nie mogą zostać poddane uprzedniej weryfikacji i walidacji przez administrację skarbową. "Przecież automatyczna weryfikacja e-faktur umożliwia wykrycie i korektę błędów przed jej wprowadzeniem do systemu, a to jest korzystne dla przedsiębiorstw. Czy jest to efektem niedostatecznego skonsultowania projektu z państwami członkowskimi, które już wdrożyły krajowy system e-fakturowania?" – pytała.

 

Europosłanka poruszyła też kwestię zmian w opodatkowaniu platform i zaproponowanego przez KE modelu „uznanego dostawcy” w sektorze usług i wyraziła opinię, że proponowane zmiany są niekorzystne dla MŚP (np. MŚP zwolnione z VAT utracą prawa do jego odliczenia) oraz dla państw członkowskich. Dodała, że takie platformy cyfrowe mają też często siedziby w państwach trzecich, przez co może być trudno wyegzekwować od nich podatek. Wobec tego Możdżanowska dopytywała, czy na kształt propozycji Komisji w tym obszarze miał wpływ lobbing ze strony określonych sektorów czy innych podmiotów. "Czy przed przygotowaniem zmian Komisja przeprowadziła konsultacje z reprezentantami wszystkich zainteresowanych branż, w tym zwłaszcza MŚP?" – chciała wiedzieć.

 

Ostatnim zagadnieniem poruszonym przez polską polityk było sprawozdanie z oceny stosowania dyrektywy VAT w zakresie rozliczania podatku VAT. "Komisja miała je przedstawić do 31 grudnia 2022 r., mamy koniec czerwca 2023, a sprawozdanie nie ujrzało światła dziennego. Dyrektywa, która nałożyła na Komisję ten obowiązek, została uchwalona 27 czerwca 2016 r. Komisja miała więc ponad 6 lat na zaplanowanie działań tak, by wywiązać się z tego obowiązku w terminie" – przekazała eurodeputowana, dopytując czy ta sprawa to wyjątek, czy też rzeczywiście rozkład prac Komisji „kuleje” i Komisja nie daje rady nadążyć z wypełnianiem swoich obowiązków. "Chciałabym zwrócić uwagę, że skoro państwa członkowskie są przez Komisję ponaglane i karane za niedopełnienie swoich obowiązków - np. w zakresie implementacji europejskiego prawa - Komisja powinna świecić przykładem i wypełniać swoje obowiązki terminowo" – podkreśliła Andżelika Możdżanowska.

 

Paolo Gentiloni stwierdził, że konsultacje się z państwami członkowskimi odbyły się i wyraził zdanie, że projekt miał szerokie poparcie dla VAT-u w epoce cyfrowej na ostatnim spotkaniu ministrów ECOFIN. Dodał, że nie stosowany był lobbing ze strony kogokolwiek. "Oczywiście możemy dyskutować nad skutkami decyzji jakie obejmują platformy. Zasadne jest posiadanie różnych opinii, ale nie sądzę że powinniśmy odnosić się do tego jako czegoś co powodowałoby dziwną presję. Podejmujemy inicjatywy i potrzebujemy oczywiście porozumienia między państwami członkowskimi, aby je sfinalizować. Oczywiście rola MŚP jest bardzo ważna i musimy ją uwzględniać" – powiedział. W odpowiedzi na pytanie dotyczące dyrektywy VAT komisarz do spraw gospodarki odparł krótko, że sprawozdanie jest rzeczywiście opóźnione.