Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Andżelika Możdżanowska na rzecz przeciwdziałania ekonomicznym skutkom pandemii Covid-19

3 grudnia 2020 r.
Udostępnij

Komisja Rozwoju Regionalnego PE (REGI) przyjęła dziś porozumienie wynikające z negocjacji międzyinstytucjonalnych w sprawie REACT UE - propozycji przeciwdziałania ekonomicznym skutkom pandemii. Kontrsprawozdawczynią z ramienia grupy EKR była eurodeputowana PiS Andżelika Możdżanowska.

„Przyjęty dziś jednomyślnie przez Komisję Rozwoju Regionalnego mechanizm REACT-EU to dobra wiadomość dla milionów Europejczyków, czekających na pomoc w walce ze skutkami pandemii COVID-19. Spowolnienie działalności gospodarczej w całej Unii spowodowało ogromne szkody gospodarcze i społeczne, a REACT-EU to właśnie jedno z ważniejszych narzędzi, które pomogą rozwiązać nasz wspólny europejski problem” – mówiła Andżelika Możdżanowska. Jak wskazała, REACT-EU zapewni na ten cel 47,5 miliarda euro w ciągu najbliższych dwóch lat. Zasoby zostaną udostępnione za pośrednictwem funduszy strukturalnych UE. „Polska w 2021 roku uzyska dodatkowo ponad 1,5 miliarda euro. Będzie to potężny zastrzyk dla naszej służby zdrowia, przedsiębiorców i mieszkańców. To jasny sygnał, że polityka spójności jest bardzo ważnym instrumentem naszego gospodarczego rozwoju i drogi do ekonomicznej odbudowy" – stwierdziła eurodeputowana.


W ramach REACT-EU ustalono m.in. 47,5 mld euro przy czym 37,5 mld euro zostanie przeznaczone na 2021 r. i 10 mld euro na 2022 r. możliwość współfinansowania inwestycji na poziomie 100%, zaliczki na poziomie 11%, przedłużona kwalifikowalność wydatków do 2023 r., pełna elastyczność dla państw członkowskich w zakresie wyboru obszarów wymagających wsparcia i bez podziału na jednostki administracyjne – wszystko wedle uznania i aktualnej potrzeby na rzecz walki z kryzysem.

Z twittera