Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Andżelika Możdżanowska: Konkurencja podatkowa jest zdrowa, gdy reguły są przejrzyste

15 czerwca 2023 r.
Udostępnij

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu, podczas trwającej sesji plenarnej, odbyła się dyskusja na temat wniosków wyciągniętych z „Pandora Papers” i innych ujawnionych nieprawidłowości. W debacie wypowiedziała się eurodeputowana PiS Andżelika Możdżanowska.

 

Andżelika Możdżanowska przekazała dane, według których blisko 8 bilionów euro (8% światowego produktu krajowego brutto) to wysokość majątku finansowego znajdującego się w rajach podatkowych, co oznacza uszczuplenie światowych dochodów podatkowych o ok. 155 mld euro rocznie. Widzimy jak bardzo bogate osoby na eksponowanych stanowiskach, często nawet przestępcy, przy zaangażowaniu nowoczesnych technik, systemów i możliwości, kreatywnie wykorzystując bankowość, optymalizację prawno-podatkowo-fiskalną, tworzą złożone struktury, aby chronić swoje dochody i aktywa przed opodatkowaniem, sankcjami i prawnymi zobowiązaniami umożliwiając pranie pieniędzy czy finansowanie terroryzmu” - powiedziała.

 

Eurodeputowana stwierdziła, że dzisiejsza dyskusja to mały, ale ważny krok w walce o transparentność, jasne reguły gry i funkcjonowania, jednak sprzeciwiła się propozycjom większej centralizacji, w tym odejścia od zasady jednogłośnego podejmowania decyzji.

 

Według polskiej polityk kluczem do sukcesu jest skuteczna koordynacja, a nie wyłącznie harmonizacja i ujednolicanie. „System podatkowy to bardzo ważny element kształtowania całego systemu polityki gospodarczej, a poszanowanie suwerenności podatkowej państw członkowskich powinno być dla nas priorytetem” - podkreśliła.

 

Jak zauważyła Możdżanowska, Polska od lat skutecznie walczy z oszustwami podatkowymi i uchylania się od opodatkowania. „Ten sukces i sukces każdego z państw członkowskich powinien być impulsem do solidarnej współpracy wszystkich pozostałych” - mówiła europosłanka i dodała, że dziś przede wszystkim potrzebna jest zdecydowana i twarda polityka wobec każdego z rajów podatkowych. „Konkurencja podatkowa jest zdrowa, gdy reguły są przejrzyste. Podobnie przejrzyste powinny być reguły dotyczące braku konfliktu interesów, zatrudnienia i działalności lobbingowej we wszystkich europejskich instytucjach” - podsumowała.

Z twittera