Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Adam Bielan: Wdrożenie norm rynkowych ma kluczowe znaczenie dla rozwoju rynku i towarzyszących mu zmian technologicznych

27 listopada 2022 r.
Udostępnij

Dziś w Brukseli podczas posiedzenia Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) europoseł PiS Adam Bielan przedstawił projekt sprawozdania dotyczącego strategii normalizacji dla jednolitego rynku.

 

Adam Bielan zaznaczył, że funkcjonowanie rynku wewnętrznego znacznie ułatwia przyjęcie norm rynkowych, które - wychodząc naprzeciw potrzebom przemysłu europejskiego, jak również interesom społeczeństwa jako całości - zastępują aż 34 normy krajowe wspólną normą europejską. „Wdrożenie norm ma kluczowe znaczenie dla rozwoju rynku i towarzyszących mu zmian technologicznych” - podkreślił. Ponadto, jak mówił sprawozdawca, normy są narzędziem rynkowym dostarczającym wymagań i wytycznych technicznych, ułatwiających zgodność towarów i usług z prawodawstwem europejskim.

 

W tym kontekście europoseł PiS pochwalił pięć priorytetów działań zaproponowanych przez Komisję Europejską w jej strategii, o których także mowa w sprawozdaniu IMCO.

Eurodeputowany wskazał, że w sprawozdaniu rozpoznano i odniesiono się do słabych punktów systemu zidentyfikowanych podczas konsultacji z zainteresowanymi stronami. Jak mówił, jedna z głównych kwestii dotyczy dalszego przesunięcia odpowiedzialności między Komisją a organizacjami normalizacyjnymi. „Jeśli chodzi o tę konkretną zmianę, jestem przekonany, że interesariusze powinni kierować pracami, podczas gdy Komisja będzie uczestniczyć w procesie uwypuklania problemów i nieodpowiedniego podejścia do wymogów” - zaznaczył. 

Bielan pochwalił również powołanie Forum Wysokiego Szczebla ds. Normalizacji i chęć poszerzenia zakresu głosów słyszanych w tej sprawie, a także uruchomienie centrum doskonałości UE. Zauważył jednak, że kwestia podziału kompetencji między forum a centrum wymaga jeszcze wyjaśnienia, aby uniknąć ryzyka nakładania się działań i utraty wydajności. „Zainteresowane strony muszą zostać wybrane na szczeblu państw członkowskich i UE, aby system normalizacji był jak najbardziej integracyjny i spójny, zapewniając spójne podejście do specyfikacji technicznych lub wspólnych specyfikacji” - uważa sprawozdawca PE. W jego opinii również w tym przypadku interwencja Komisji powinna być ograniczona do konkretnych sytuacji. Zdaniem Bielana zaległości w zakresie istniejących standardów wymagają dalszych działań, dlatego zaleca, aby Komisja unikała nadmiernie nakazowych wymogów w odniesieniu do normalizacji.

Poseł do PE podkreślił także, że należy wspierać współpracę międzynarodową, aby zwiększyć europejskie zaangażowanie w tej dziedzinie. „Aby zachować obecną dynamikę handlu światowego należy zapewnić, aby na szczeblu międzynarodowym przeważały podobnie myślące i integracyjne podejścia do normalizacji” - zaznaczył.

Wreszcie, zauważył europoseł PiS, rozbieżne wyniki regulacyjne mogą wpłynąć na proces normalizacji ze względu na różną terminologię, brak standardowych klauzul dotyczących wniosków o normalizację oraz trudności w nadzorze ex ante.

Sprawozdawca IMCO pochwalił także inicjatywę rozwoju programów podnoszenia świadomości i programów szkoleniowych mających na celu opracowanie ścieżek działań normalizacyjnych dla naukowców, przyszłych specjalistów z branży i decydentów politycznych, a także współpracę między władzami publicznymi na szczeblu europejskim i krajowym, a także z europejskimi organizacjami normalizacyjnymi.

 

"Jestem pewien, że ten proces strategii normalizacji jednolitego rynku jest kolejnym krokiem w kierunku lepszego jednolitego rynku, zwiększającego efektywność i bezpieczeństwo usług publicznych i prywatnych, biznesu i handlu w Unii" – podsumował.

Z twittera