Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Adam Bielan o sytuacji w Libanie

13 czerwca 2023 r.
Udostępnij

Dziś podczas drugiego dnia sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu miała miejsce debata na temat sytuacji w Libanie. W dyskusji głos zabrał europoseł EKR Adam Bielan.

"Dziś zajmujemy się alarmującą sytuacją w Libanie, gdzie trwający konflikt doprowadził do dramatycznego wzrostu ubóstwa, które dotyka obecnie około 74 proc. ludności” - mówił Adam Bielan. Eurodeputowany wskazał, że kryzys ten nie ogranicza się wyłącznie do obywateli Libanu i dodał, że kraj jest obecnie domem dla około 1,5 miliona syryjskich uchodźców, z czego aż 90 proc. żyje w skrajnym ubóstwie. „Niepokój budzi również sytuacja polityczna kraju, ponieważ zaangażowanie zagraniczne, zwłaszcza wsparcie Iranu dla Hezbollahu, pogłębia polityczny impas i pogłębia kryzys” - powiedział. "Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ od października Liban pozostaje bez prezydenta, a Hezbollah sprzeciwia się jakiejkolwiek demokratycznej alternatywie dla Michela Aouna".

Europoseł stwierdził, że w świetle przedmiotowych okoliczności, UE musi pomóc Libanowi w poszukiwaniu trwałych rozwiązań dla uchodźców i zachęcaniu do reform strukturalnych. „UE i państwa członkowskie we współpracy z krajami o podobnych poglądach powinny ocenić dalsze kroki wspierające wysiłki na rzecz przywrócenia stabilności i ograniczenia ubóstwa. Pozostajemy zaangażowani we wspieranie ludności Libanu, która pragnie pokoju, stabilności i demokratycznych rządów” - podkreślił Adam Bielan. 

Z twittera