Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Adam Bielan o sprawie uwięzionego w Azerbejdżanie dr. Gubada Ibadoghlu

14 września 2023 r.
Udostępnij

Podczas sesji plenarnej w Strasburgu w ramach debaty nad przypadkami łamania praw człowieka, zasad demokracji i państwa prawa miała miejsce debata nt. Azerbejdżanu, a konkretnie sprawy uwięzionego dr. Gubada Ibadoghlu. W dyskusji wypowiedział się europoseł EKR, jeden ze współautorów rezolucji.

 

Adam Bielan mówił, że przypadek bezprawnie uwięzionego w Azerbejdżanie doktora Ibadoghlu i jego żony, która poniosła obrażenia podczas aresztowania, jest wyraźnym przykładem wielokrotnych naruszeń Karty Praw Człowieka.

Autor rezolucji zauważył, że pogarszający się stan zdrowia doktora Ibadoghlu w połączeniu z przerażającymi warunkami przetrzymywania jest bardzo niepokojący. „Wzywamy rząd Azerbejdżanu do zapewnienia dr. Ibadoghlu sprawiedliwego procesu i pomocy lekarskiej, której potrzebuje” - apelował. Równocześnie przypomniał władzom Azerbejdżanu, że utrudnianie dr. Ibadoghlu dostępu do prawnika jest oznaką opresji politycznych.

Przedstawiając stanowisko UE w szerszym kontekście, polski polityk zauważył, że zaangażowanie Unii w regionie powinno uwzględniać te wydarzenia i pozostać  zorientowane na rezultaty. „Właśnie to  szczególnie odróżnia UE od autorytarnych  opresorów, takich jak Rosja, która od dziesięcioleci podsyca konflikty i wykorzystuje region dla własnych korzyści politycznych” - podsumował.

Z twittera