Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Adam Bielan o pakiecie pomocy gospodarczej dla MŚP

14 września 2023 r.
Udostępnij

Podczas trzeciego dnia sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu miała miejsce debata na temat pakietu pomocy gospodarczej dla mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). W dyskusji wypowiedział się europoseł PiS Adam Bielan.

 

Polski polityk mówił, że MŚP stanowią podstawę europejskiej gospodarki. „Jednak to MŚP najbardziej ucierpiały wskutek gospodarczych konsekwencji pandemii COVID-19 oraz unijnego szoku z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę” - stwierdził. Jak zauważył, Komisja stara się pomóc MŚP, które padają ofiarami nadmiernej biurokracji i regulacji, utrudniających im wzrost i uniemożliwiających rozwój.

Eurodeputowany mówiąc o potrzebujących pomocy MŚP, przypomniał, że niedawno przegłosowane uciążliwe środki na mocy aktu o odporności cybernetycznej, aktu o sztucznej inteligencji, czy przepisów dotyczących ekoprojektu, jeszcze bardziej pogłębiają stojące przed nimi wyzwania.

„Gdybyśmy byli bardziej rozsądni w naszym podejściu regulacyjnym, nie znajdowalibyśmy się tak często w sytuacjach wymagających udzielania im pomocy” - wnioskował Bielan i przypomniał, że grupa EKR od dawna wzywała do takiego podejścia, ale tych wezwań wciąż się nie słucha. Mimo tych wątpliwości polityk z zadowoleniem przyjął rewizję dyrektywy w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach. „Jest to istotne narzędzie do rozwiązywania opóźnień w płatnościach w związku z wysoką inflacją i rosnącymi kosztami energii” - zauważył.