Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Krzysztof Jurgiel pyta Komisję o zagrożenie cłami antydumpingowymi

26 lutego 2021 r.
Udostępnij

Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Jurgiel skierował pytanie do Komisji Europejskiej na temat nowych zagrożeń cłami antydumpingowymi ze strony RPA na przywóz mięsa drobiowego pochodzącego z Polski, Hiszpanii, Irlandii i Danii.

 

"Organizacja hodowców drobiu AVEC informuje, że w styczniu 2021 r. Międzynarodowa Komisja Administracji Handlu (ITAC) przyjęła wniosek dotyczący domniemanego dumpingu mrożonych porcji z kością ptactwa z gatunku Gallus Domesticus pochodzących lub przywożonych z Danii, Irlandii, Polski i Hiszpanii" – czytamy w piśmie. Krzysztof Jurgiel wskazał, że to kolejny środek protekcjonistyczny władz RPA obok wprowadzonego w 2015 r. środka antydumpingowego w wysokości od 22% do 73%, uniemożliwiającego większości przedsiębiorstw z Danii, Wielkiej Brytanii i Holandii eksportu produktów do RPA, wprowadzonych w 2016 r. zakazów dla środków sanitarnych i fitosanitarnych w celu zablokowania importu mięsa drobiowego z większości eksportujących państw członkowskich UE, a także wprowadzonego w 2018 r. cła ochronnego w wysokości 35,3%, na produkty unijne.

 

Eurodeputowany stwierdził, że stosunki handlowe z RPA, wprowadzone w umowie o partnerstwie gospodarczym UE-SADC, nie zapewniają zatem krajom UE swobodnego dostępu do rynku południowoafrykańskiego. "Cła

antydumpingowe postawią w szczególne trudnej sytuacji producentów z Polski, Hiszpanii i Danii, gdzie rynki drobiu najbardziej ucierpiały podczas pandemii COVID-19" – zauważył były Minister Rolnictwa i dodał, że kolejnym zagrożeniem dla tego sektora jest widmo ptasiej grypy, której przypadki odnotowano już w wielu państwach członkowskich.

 

"Jakie środki Komisja Europejska planuje podjąć, by zapewnić, że stosunki UE-RPA będą korzystne dla obu stron i doprowadzić do usunięcia nieuzasadnionych, preferencyjnych dla rolników z RPA środków handlowych dotyczących drobiu?" – pytał Jurgiel.

Z twittera