Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Jadwiga Wiśniewska: Konwencja stambulska nie jest skutecznym narzędziem walki z przemocą wobec kobiet

25 marca 2021 r.
Udostępnij

Podczas dzisiejszego dnia mini-sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli miała miejsce debata na temat wypowiedzenia przez Turcję konwencji stambulskiej. Głos w dyskusji zabrała eurodeputowana PiS Jadwiga Wiśniewska.

Jadwiga Wiśniewska stanowczo podkreśliła, że EKR jest przeciwny jakiejkolwiek przemocy. „Z niepokojem słuchamy doniesień z Turcji, o wciąż istniejącej tam przemocy wobec kobiet, zwłaszcza o tzw. honorowych zabójstwach” - mówiła.

Jak zauważyła europosłanka, nie można jednak wiązać tej kwestii wyłącznie z wypowiedzeniem konwencji stambulskiej. Zwróciła uwagę na dane stowarzyszeń monitorujących przestrzeganie praw kobiet w Turcji, które wskazują, że w 2019 roku doszło do 474 zabójstw kobiet, czyli dwukrotnie więcej niż w roku 2011, a przez te wszystkie lata obowiązywała tam konwencja stambulska, która okazała się kompletnie nieskuteczna.

„Dziś pani komisarz Dalli mówi, ze konwencja stambulska jest najbardziej skutecznym instrumentem wobec przemocy. Pani chyba żartuje” - stwierdziła polska polityk i dodała, że to UE podpisała konwencje stambulską, a to właśnie tu narządy płciowe małych dziewczynek wciąż są okaleczane, dziewczynki przymuszane są do małżeństw z dorosłymi mężczyznami, występują też handel dziećmi i surogacja. „Tu, w UE, mamy bardzo dużo do zrobienia. Konwencja stambulska nie działa, bo jest poddana lewicowym, ideologicznym manifestom” - podsumowała Wiśniewska.

 

Z twittera